Blog OCULUS

Corvis® ST v každodennej praxi: Čo všetko dokáže biomechanická analýza rohovky 

OCULUS-Corvis® ST-prax

Meranie vnútroočného tlaku dnes už dávno nie je len o klasickej tonometrii. MUDr. Silvia Koutunová z ambulancie DaLG s.r.o. v Bratislave sa s nami podelila o to, ako jej Corvis® ST uľahčuje každodennú prácu, zlepšuje diagnostiku a zvyšuje dôveru pacientov v priebeh vyšetrenia. V článku sa dozviete, prečo začala pracovať s biomechanickým vyšetrením rohovky a aký praktický rozdiel to prinieslo v sledovaní pacientov s glaukómom.


Napriek rozvoju zobrazovacích techník v diagnostike glaukómu si meranie intraokulárneho tlaku (IOT) stále  udržiava svoju dôležitosť, aj keď zvýšený IOT nie je vždy podmienkou vzniku glaukómu. Je to ale jediný faktor, ktorý dokážeme terapeuticky ovplyvniť. 

Nástup fotorefrakčnej chirurgie významne otriasol postavením Goldmannovej aplanačnej  tonometrie (GAT) a upriamil pozornosť na vlastnosti očnej rohovky, keďže po fotorefrakčných operáciách došlo k poklesu nameraných hodnôt IOT.  V prvých rokoch to bola najmä centrálna hrúbka rohovky, neskôr sa začala venovať pozornosť aj ďalším jej vlastnostiam, ktoré súhrnne označujeme ako viskoelastické – alebo vo vzťahu k meraniu IOT ako biomechanické. 

Z hľadiska merania vnútroočného tlaku môžu významne skresliť nameranú hodnotu IOT oproti reálnemu očnému tlaku (ktorý aj tak presne nepoznáme, lebo všetky dostupné merania sú nepriame). Nemáme možnosť zmerať priamo očný tlak ako napr. neurológ pri lumbálnej punkcii. 

Najpresnejšie prístroje vyvinuté v posledných 20 rokoch, ktoré do výsledku zahŕňajú aj biomechanické vlastnoti rohovky: 

2002: Dynamická kontúrna tonometria (DCT Pascalov tonometer) – veľmi presné meranie, málo závislé od vlastnosí rohovky. Je to ale meranie kontaktné, vyžadujúce anestézu rohovky, pomerne vysoké náklady na jednorázové návleky na merací senzor a veľmi dobrú spoluprácu pacienta. 

2003: Ocular Response Analyser (ORA) – bezkontaktné dynamické meranie založené  na rozdiele IOT nameraného pri aplanácii rohovky smerom dnu a následnej spätnej aplanácii. Výsledkom merania je korneálna hysteréza a očný tlak korigovaný podľa tejto hodnoty. Ukazuje sa, že hodnota CH (korneálna hysteréza ) je rovnako dôležitý ukazovateľ, ako samotný IOT. Nemeria ale hrúbku rohovky (CCT), ktorá je tiež dôležitá pri hodnotení a orientačnom prepočte nameranej hodnoty IOT. 

2014: Corvis® ST (Corneal Visualization Scheimpflug Technology) najkomplexnejšie meria  biomechanické vlastnosti rohovky prostredníctvom vysokorýchlostnej Scheimpflugovej kamery zachytávajúcej deformáciu rohovky. Poskytuje najviac informácií o viskoelastických vlastnostiach rohovky a ich vplyvu na nameranú hodnotu IOT. Formou videa zobrazuje reakciu rohovky na vzduchový  impulz  v krátkej filmovej sekvencii s viac ako 4000 obrázkami za sekundu. 

Výsledky merania: 

  1. Tonometria (priamo nameraný IOT porovnateľný s výslekom GAT)
  2. Pachymetria – vemi presná, lebo nezávisí od kvality slzného filmu, ani eventuálneho pohybu oka počas merania. Oveľa presnejšia ako ultrazvuková pachymetria.
  3. IOT korigovaný podľa hrúbky rohovky – podľa zvoleného vzorca (Ehlers, Shah, Dresden)
  4. Parametre rohovky, ktoré popisujú jej viskoelastické správanie počas merania a na ich základe výpočet bIOP –  IOT korigovaný  podľa viskoleastických vlastností rohovky (viskozita, easticita, tuhosť)
  5. CBI – Biomechanický index rohovky – včasná detekcia keratokunu
  6. BGF – Biomechanický glaukomový faktor – stanovuje riziko NTG
  7. Orientačné zobrazenie komorového uhla
  8. Video zobrazujúce priebeh merania, ktoré pacient môže sledovať na monitore a je vynikajúcou inštruktážnou pomôckou pre vysvetlenie postupu, dôvodu a dôležitosti vyšetrenia a lepšie zabezpečenie jeho spolupráce pri sledovaní, ev. liečbe.

V poslednom čase pribúdajú klinické štúdie, ktoré vyhodnocujú jednotlivé parametre namerané vrámci dynamickej odpovede rohovky pri meraní na Corvis® ST z hľadiska možnosti stanovenia rizika vzniku normotenzného glaukómu alebo prechodu okulárnej hypertenzie do glaukómu. Napr. rohovky u pacientov s normotenzným glaukómom, alebo s vysokým rizikom NTG  sú deformovateľnejšie a mäkšie ako u pacientov malou mierou rizika NTG. Ukazuje sa, že v diagnostike glaukómu sú niekedy biomechanické parametre rohovky dôležitejšie, ako samotná hodnota IOT. 

Prístroj Corvis® ST je výborným pomocníkom pre očné ambulancie, najmä tie, ktoré sa venujú  pacientom s glaukómom. Vhodný je aj pre bežné skríningové vyšetrenie, keďže meranie je rýchle, komfortné, reprodukovateľné, nevyžaduje aplikáciu lokálneho anestetika, ani farbiva. Presnosť merania je vysoká aj pri zlej kvalite slzného filmu, čo môže výrazne zhoršiť  presnosť merania inými tonometrami. 


Ako ukazuje skúsenosť MUDr. Silvii Koutunovej, aj v každodennej ambulantnej praxi má zmysel ísť hlbšie. Corvis® ST pomáha lekárom pozrieť sa na rohovku komplexnejšie – cez jej biomechaniku. Je to nástroj, ktorý spája presnosť, rýchlosť a komfort pre pacienta. Viac informácií o Corvis® ST nájdete na stránke produktu tu.

Zdieľať
Facebook
LinkedIn
Email
Print
Návrat hore

Žiadosť o cenovú ponuku